وبگردی

اتهام‌های تکراری علیه ایران

مقامات ایالات متحده آمریکا و انگلیس در ادامه ادعا‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شدند که روسیه از این کشور قصد خرید تسلیحات مهمی مانند موشک را دارد.

«باربارا وودوارد»، سفیر و نماینده انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل جمعه‌شب اعلام کرد که فدراسیون روسیه در تلاش است تسلیحات بیشتری از جمله صد‌ها موشک بالستیک از ایران در اختیار بگیرد.

کانال ۱۲ عبری رژیم اسرائیل نیز به‌نقل از سازمان اطلاعات آمریکا مدعی شد که این سازمان معتقد است که ایران و روسیه در حال همکاری مشترک جهت ساخت پهپاد‌های انتحاری هستند.

در همین راستا، «جان کربی»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با طرح ادعای نماینده انگلیس، مدعی شد که ایران و روسیه به‌دنبال تولید و همکاری مشترک در زمینه تولید تسلیحات هستند و گفت که واشنگتن تلاش می‌کند که مانع از این کار شود.

سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا مدعی شد که در راستای این کمک‌ها، روسیه در حال ارائه ابعاد «بی‌سابقه‌ای» از کمک‌های نظامی و فنی به ایران مقابل دریافت پهپاد‌های انتحاری برای استفاده در حمله به اوکراین است.

این گونه ادعا‌ها در حالی تکرار می‌شود که بنا به گفته وزارت امور خارجه ایران، اوکراین علی‌رغم درخواست تهران مبنی بر ارائه اسناد استفاده از تسلیحات ایرانی به‌کار گرفته‌شده در جنگ اوکراین (پهپادها)، هنوز سندی رو نکرده است.

جان کربی دیروز جمعه در جریان یک نشست مجازی از کاخ سفید این ادعا‌ها را مطرح کرد و به خبرنگاران گفت فدراسیون روسیه در حال ارتقاء روابط خود با ایران به سطح یک «مشارکت دفاعی تمام‌عیار» است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پا را فراتر گذاشت و مدعی شد که این مسئله حائز اهمیت است که روشن شود این مشارکت دفاعی بین تهران و مسکو نه‌فقط برای اوکراین، که برای همسایگان ایران در منطقه هم یک تهدید ارزیابی می‌شود.

آموزش خلبانان ایرانی توسط مسکو برای پرواز با سوخو ۳۵

جان کربی افزود ایالات متحده این اطلاعات را در اختیار کشور‌های منطقه خاورمیانه و شرکای خود در سرتاسر جهان قرار داده است. او همچنین مدعی شد روسیه و ایران در حال بررسی راه اندازی خط مونتاژ پهپاد در روسیه برای جنگ اوکراین هستند و این در حالی است که روسیه استفاده از جنگنده «سوخو‌ـ‌۳۵» را به خلبان‌های ایرانی آموزش می‌دهند و احتمالاً ایران در سال جاری میلادی این جنگنده را دریافت خواهد کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اضافه کرد: این جنگنده‌ها به‌طرز چشمگیری قدرت نیروی هوایی ایران را در مقایسه با همسایگان منطقه‌ای خود افزایش خواهد داد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا در همین راستا، سه نهاد روسیه را به‌دلیل نقش آن‌ها در همکاری‌های نظامی فزاینده ایران و روسیه و انتقال پهپاد‌های ایرانی به روسیه برای استفاده در حملات گسترده علیه زیرساخت‌های نظامی اوکراین، تحریم کرد.

منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا