وبگردی

۱۵ میلیون برای یک شب چله!

طبق رسم و رسوم ایرانیان خانواده داماد در شب چله به منزل نو عروس خود می‌رود و برای عروس خانم هدیه و تنقلات یلدایی با تزئینات آن‌چنانی می‌برند؛ همچنین خانواده عروس برای پذیرایی از خانواده داماد آماده می‌شوند.

مراسم پر زرق و برق یلدای عروس

یلدا و مراسمات این چنینی برای شادی عروس و داماد و ایجاد خاطره شیرین برای آن‌ها است، اما چند سالی با هزینه‌های عجیب غریب رو به رو شده است که کام نوعروسان و آقایان داماد را تلخ کرده است. در قدیم با یک طبق معمولی برای عروس یلدایی می‌بردند و آن روز را خاطره انگیز می‌کردند، اما امروزه با خرید‌ها و تزئینات بسیار همراه است که با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی داماد‌ها از روز‌ها قبل به فکر این روز هستند تا شرمنده نوعروس خود نشوند. این روز تنها برای داماد‌ها سخت نیست بلکه برای خانواده عروس هم با هزینه زیادی همراه است. تزئینات جایگاه عروس، گل آرایی و خرید‌های دیگر از هزینه‌های نامتعارف این شب برای عروسان است. با توجه به تورم و افزایش نجومی قیمت اقلام خوراکی و پوشاک یک شب یلدا حسابی جیب دامادان را خالی می‌کند.

در این چند روز مانده به شب یلدا با رد شدن از جلوی مغازه‌ی فروش خشکبار با صف‌های طولانی از کسانی مواجه می‌شوید که برای خریدن آجیل شب چله صف کشیده‌اند. اگر با همین آدم‌هایی که در صف ایستاده‌اند صحبت کنید همه‌شان شکایت می‌کنند که قیمت آجیل سرسام آور شده است، اما نمی‌شود که این شب را بدون آجیل برگزار کرد! عده‌ای نه برای مصرف خانوادگی و مهمانی که تنها برای پیشکش‌هایی که قرار است برای عروسش شأن برده شود در صف خرید آجیل ایستاده اند. در جدول زیر به بررسی قیمت آجیل پرداخته ایم.

قیمت-آجیل

قیمت

در کنار آجیل و خشکبار که خانواده داماد خریداری می‌کند، انواع میوه هم باید در لیست خرید آن‌ها قرار بگیرد که هندوانه، انار، آناناس و نارگیل جزء اصلی‌ترین آن‌ها است که حداقل قیمت آن‌ها در میادین میوه و تره بار به شرح زیر است.

آمار

حکاکی بر روی هندوانه رسمی جدید در این شب

این روز‌ها در بازار شاهد انواع خدمات تهیه خوراکی‌های شب یلدا همچون حکاکی هندوانه، کدو حلوایی و تزئینات میوه و آجیل هستیم که بسته به انصاف فروشنده‌ها و میزان تجملات به کار رفته، نرخ‌های متفاوتی دارد. در یکی از این تبلیغات آمده است سفارش تزئین هندوانه و سبد میوه‌ی شب یلدا با ظرافت بالا انجام می‌شود. برای تزئین هندوانه از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بسته به طرح انتخابی، تزئین کدو ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار تومان و سبد میوه حدود ۲۵۰ هزار تومان گرفته می‌شود.

در تبلیغی دیگر حکاکی هندوانه، کدو و آجیل شب یلدا بسته به چند گل بودن آن متفاوت است. یک گل ۱۳۰ تومان، دو گل ۱۵۰ تومان، سه گل ۲۰۰ هزارتومان و خاص و ویژه ۲۵۰ هزار تومان به بالا نرخ گذاری شده است. باکس‌های یلدایی آماده هم در گل فروشی‌ها وجود دارد که قیمت‌های مختلفی دارد. در عجیب‌ترین آن‌ها سبد بزرگ یلدایی (میوه و آجیل) ۷ میلیون و هفتصد و چهب هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

در کنار تنقلات این شب، خرید پالتو، چکمه و بوت و لباس‌های زمستانی هم رواج دارد که آن‌ها هم باید با تزئینات همراه باشد که جدیدا گل فروشی‌ها و مغازه‌های تزئینات لوازم آن را اجاره می‌دهند. باکس شیشه‌ای ۳سایز ۹۹۹ تا۱۴۰۰ هزار تومان برای آقایان داماد هزینه دارد.

در مجموع با احتساب خرید لباس‌های زمستانی-پالتو، چکمه، کیف و شال و طلا که اکنون گرمی ۷۰۰ /۱ است، یک تازه داماد برای تهیه هدایای شب چله با تزئینات که گران‌تر از لوازم اصلی هم گاهی در می‌آید باید حداقل ۱۵ میلیون تومان هزینه کند که واقعاً در شرایط فعلی اقتصادی همچون چیزی امکان‌پذیر نیست. این رسم دیرینه برای عروس و داماد خوش‌یمن بوده است، اما اخیراً با چشم و هم‌چشمی و تجملات بیش از اندازه همراه است که هزینه‌های هنگفتی را روی دست آقا داماد می‌گذارد که کام نوعروسان را تلخ می‌کند.

منبع : فرارو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا