وبگردی

هفت خواهر آسمانی در قاب تصویر

کسانی که خوشه ستاره‌ای پروین را برای اولین بار در تاریخ ثبت کردند، احتمالا حتی نمی‌توانستند حدس بزنند که روزی این خوشه ستاره‌ای زیبا را با این وضوح و شفافیت مشاهده خواهیم کرد.

خوشه پروین (The Pleiades) را می‌توان معروف‌ترین خوشه ستاره‌ای در آسمان شب دانست که حتی از شهری با آلودگی نوری بالا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.


بیشتر بخوانید


خوشه پروین منطقه‌ای از آسمان را چند برابر اندازه ماه کامل پوشش می‌دهد. این خوشه با نام‌های هفت خواهر و M ۴۵ نیز شناخته می‌شود، در فاصله ۴۰۰ سال نوری و به سمت صورت فلکی ثور (گاو) قرار دارد.

خوشه پروین

با نوردهی طولانی از یک مکان تاریک، ابر غبار اطراف خوشه ستاره‌ای آشکار می‌شود. در تصویر امروز ناسا، عکس با نوردهی ۱۱ ساعته از رصدخانه سایدینگ اسپرینگ استرالیا (Siding Spring Observatory) گرفته شده است.

یک افسانه درباره خوشه پروین با چاشنی مدرن رایج است که می‌گوید یکی از ستارگان درخشان‌تر، از زمان نامگذاری خوشه محو شده و تنها شش خواهر با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باقی مانده است. با این حال تعداد واقعی ستارگان قابل مشاهده، بسته به تاریکی آسمان اطراف و وضوح دید ناظر، ممکن است بیشتر یا کمتر از هفت باشد.

منبع: دیجیاتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا